Press enter to begin your search

Włóczki z recyclingu

Włóczki z recyclingu

Pora poznać włóczki z recyclingu! Myślę, że uda mi się Ciebie zaskoczyć – przedstawiam Ci włókna, które powstały z czegoś, co już jest niepotrzebne. Bez przedłużania – zapraszam!

Włóczki z recyclingu – czas, start!

Włóczka z mleka!

Brzmi dziwnie? Owszem, ale proszę – pozwól się zaskoczyć! Z ziaren soi produkuje się tofu. Po zakończonym procesie produkcji powstaje mleko sojowe. To znaczy – wiadomo, że to nie jest mleko, bo mleko to wydzielina płynąca z gruczołów mlekowych samic ssaków. Ale przyjęto nazywać to mlekiem roślinnym – więc tego w tym artykule będę się trzymać.

Jak przebiega produkcja?

Białka sojowe zawarte w mleku są upłynniane, a następnie wytłaczane na cienkie i długie włókna, które są następnie cięte i przetwarzane w podobny sposób, jak włókna naturalne. Przędzie się je, aby uzyskać włóczkę, z której następnie tka się tkaniny, albo po prostu dzierga.

Przędza sojowa – soysilk yarn

Eko czy nie eko?

Proces produkcji włókien z takiego mleka jest w 100% naturalny i wolny od jakichkolwiek substancji petrochemicznych (czyli benzyny i innych paliw ropopochodnych, surowców dla ciężkiej syntezy organicznej m.in. etylen, tlenek etylenu, propylen, toluen, fenol, aceton). To wszystko sprawia, że jest to produkt niezwykle przyjazny dla środowiska. Soja jest surowcem odnawialnym i biodegradowalnym.

Surowiec odnawialny – to taki, który może być uzupełniony w tym samym (lub krótszym czasie) niż czas potrzebny na jego zużycie

Surowiec biodegradowalny – to taki, który rozkłada się biologicznie w procesie kompostowania.

Zainteresowała Cię ta włóczka? Znajdziesz ją w pasmanteriach internetowych wyszukując w przeglądarce hasło: „włóczka sojowa”.

Włóczka z ryżu!

Ponad 90% światowej produkcji ryżu odbywa się w Azji. Głównym produktem ubocznym przemysłu przetwórstwa ryżu jest łuska ryżowa. Jak każdy odpad, łuski ryżowe, to odpad który trzeba w jakiś sposób zutylizować. Odkryto, że to doskonały materiał energetyczny. Gazyfikacja łusek ryżowych odbywa się na odpadach (nigdy nie na jadalnych surowcach). Stosują ryżową biomasę jako materiał opałowy pozyskuje się eko-energię.

Nie ma rozwiązań idealnych – łuski są materiałem energetycznym, ale to nie zmienia faktu, że po ich zagazowaniu, nadal borykamy się z odpadem w postaci zwęglonych łusek ryżowych. Zwęglone łuski ryżowe poddaje się recyclingowi, w efekcie uzyskując włókna PET. PET to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw do np. produkcji plastikowych butelek.

Gratulujemy pomysłowości! Wykorzystywanie odpadu pozostałego po innym odpadzie to świetny kierunek myślenia! Niemniej jednak to nadal włókno syntetyczne, którego nie pochwalam używać w odzieży, ponieważ ani nie grzeje, ani nie przepuszcza powietrza.

Włóczka z butelki PET

Każda produkcja ma swoje odpady – dobrze wiemy, jak wiele butelek i opakowań PET wrzucamy codziennie do żółtego kontenera. Nic dziwnego zatem, że powstały już pierwsze włóczki wytwarzane w 100% z używanych butelek, opakowań i pojemników.

Z włókien powstałych w procesie recyclingu opakowań PET powstają nie tylko włóczki, ale i tkaniny. Szyje się z nich wodoodporne tapicerki, albo nawet t-shirty. Osobiście, nie zdecydowałabym się na taką koszulkę, ani na taką przędzę. Ale jeśli ktoś korzysta z takich włókien syntetycznych – to dlaczego by nie użyć włóczki z recyclingu?

Włóczka z bawełny z recyclingu!

Ponieważ przemysł tekstylny odpowiada za wiele zanieczyszczeń środowiska, uznano że stare tkaniny bawełniane zamiast być utylizowane w spalarniach śmieci mogą zostać przetworzone. Włóczki, przędze bawełniane pochodzące z recyclingu są robione są z ze zużytych tkanin bawełnianych oraz dżinsu. Włókna mogą być mniej lub bardziej przetworzone. Ich kolor wynika z poprzedniego życia lub są ponownie bielone i farbowane na pożądany kolor.

Takie włókna wykorzystuje się nie tylko jako włóczki, ale także do produkcji tkanin, z których szyte są obicia meblowe, odzież lub nawet dywany i inne elementy dekoracyjne.

Tę włóczkę z recyclingu znajdziesz w pasmanterii internetowej wpisując w wyszukiwarkę hasło: „włóczka bawełniana z recyclingu”

Recycling domowy

Pamiętaj, że kupując wełniany sweter w lumpeksie, prując go i na nowo wykorzystując włóczkę – też samodzielnie robisz przędzę z recyclingu! Warto pochylić się na tymi włóczkami. Przemyśl, czy masz w planach zrobienie czegoś, do czego właśnie taka włóczka mogłaby się przydać.

No Comments

Post a Comment