Press enter to begin your search

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

włóczki naturalne

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

Włóczki naturalne – czyli w sumie co? Ogólnie włóczki dzielimy na te pochodzenia naturalnego, syntetycznego i sztucznego. Przędze naturalne mogą być roślinne lub zwierzęce. Na pierwszy ogień rzucamy włóczki wytworzone z roślin.

Bawełna

Bawełna to chyba najbardziej znany materiał roślinny wykorzystywany od tysiącleci. Obecnie krzewy bawełny uprawiane są na prawie wszystkich kontynentach. Bawełnę cechuje duża higroskopijność – czyli zdolność do pochłaniania wilgoci. W zależności od grubości bawełna może grzać lub chłodzić (jest przewiewna). Włóczki bawełniane są przyjemne w dotyku, doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju udziergi dla dzieci.

Włóczki naturalne

Len

Len wykorzystywano do produkcji odzieży już 7000 tys. lat przed naszą erą. To sporo czasu, żeby dopracować proces uprawy tej rośliny niemal do perfekcji. Dzianina z włóczki lnianej cechuje się dużą przewiewnością – len jest idealny na upały. Niemniej jednak włóczka lniana może sprawiać wrażenie sztywnej i mało elastycznej, dlatego często w składzie spotykamy len jako domieszkę.

Trzcina cukrowa

Włóczka z trzciny cukrowej wytwarzana jest z suchej, papkowatej,włóknistej pozostałości po zmiażdżeniu łodyg trzciny cukrowej w celu ekstrakcji soku. Długie pasma włókna są zestalane i przędzone w przędzę. Taka włóczka z trzciny cukrowej jest jedwabista, połyskliwa i jest idealna dla ekologicznych fanatyków przędzy (gdyż powstaje z odpadu poprodukcyjnego, nie jest specjalnie uprawiana w tym celu).

Rafia

Rafia – czyli inaczej włóczka papierowa. Pozyskiwana jest z liści palmy rafii i wykonana w 100% z celulozy – przez co jest szybko biodegradowalna. Nadaje się do wykonywania ozdób, koszyków, torebek, kapeluszy przeciwsłonecznych.

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

Obecnie rynek chętnie otwiera się na nowatorskie rozwiązania. Do produkcji bawełny zużywane są duże ilości wody, a proces zmiękczania włókien lnu wymaga użycia silnych środków chemicznych. Na rynku nieśmiało zaczynają się pojawiać alternatywne włóczki pochodzenia roślinnego. W sklepach możemy znaleźć włóczki z domieszkami włókien pochodzących z róży, ryżu, a nawet wodorostów. Jeśli chcesz poczytać o Włóczkach z recyclingu to zapraszam TUTAJ!

No Comments

Post a Comment