Press enter to begin your search

Włóczka merceryzowana – co to znaczy?

Każdy, kto kiedyś miętolił w dłoniach motek włóczki może coś o niej powiedzieć – przyjemna, gryząca, śliska, gładka, błyszcząca, puchata, z odstającymi włoskami, gryząca itd. Wśród włóczek bawełnianych wyróżniamy takie włóczki, które są wyjątkowo śliskie i połyskliwe – to właśnie włóczka merceryzowana!

Jak powstaje włóczka merceryzowana?

W celu pozbawienia włóczki bawełnianej odstających włosków, tzw. matowego naskórka – poddaje się ją działaniu ługu sodowego (roztworu wodorotlenku sodu). Dzięki temu włóczka merceryzowana jest taka gładka i śliska.

Proces merceryzacji powoduje też, że włóczka staje się bardziej wytrzymała i można zapewnić jej mocniejszy skręt. Taka bawełna łatwiej przyjmuje barwnik, gdyż jej włókna poddane działaniu ługu zmieniają strukturę chemiczną, jakby puchną – co umożliwia głębokie wniknięcie barwnika.

Nazwa procesu „merceryzacja” pochodzi od nazwiska twórcy tej metody J. Mercera.

Jak przebiega merceryzacja?

  1. Przędza zostaje wstępnie oczyszczona
  2. Włóczkę rozciąga się na specjalnych szpulach
  3. Na kilka minut przędza zostaje zanurzona w ługu sodowym
  4. Następnie płucze się przędzę kwasem lub wodą
  5. Włóczkę poddaje się barwieniu

Jakie zalety ma włóczka merceryzowana?

Jest przede wszystkim elegancka, połyskująca, bardziej wytrzymała. Jest też śliska, co niekoniecznie przeszkadza na szydełku, ale może bardzo łatwo zjeżdżać z metalowych drutów. Ze względu na głęboki połysk ażury i warkocze zyskują dodatkową głębię. Producenci zalecają suszenie na płasko do całkowitego wyschnięcia, by dobrze zablokować dzianinę i wydobyć jej piękno (zapraszam Cię do wpisu Co to jest blokowanie dzianiny?) Włóczka merceryzowana nada się na serwetki, ozdoby świąteczne, ale także na sweterki, bluzeczki i dziecięce kocyki.

Przykłady

Hobbi Rainbow Lace 50g – 280m

YarnArt Begonia 50g – 169m; YarnArt VIOLET+ Melange+Lurex 50g – 282m; YarnArt Canarias 20g – 203m

Drops Muskat 50g- 100m

Scheepjes Catona 50g – 120m

Pro  lana OCEAN 50g – 110m

Po więcej treści poradnikowych i wiedzy na temat włóczek zapraszam Cię do zakładki PORADNIK DZIEWIARKI!

Post a Comment