
Włóczka merceryzowana – co to znaczy?
Każdy, kto kiedyś miętolił w dłoniach motek włóczki może coś o niej powiedzieć – przyjemna, gryząca, śliska, gładka, błyszcząca, puchata, z odstającymi włoskami, gryząca itd. Wśród włóczek bawełnianych wyróżniamy takie włóczki, które są wyjątkowo śliskie i połyskliwe – to właśnie włóczka merceryzowana!
Jak powstaje włóczka merceryzowana?
W celu pozbawienia włóczki bawełnianej odstających włosków, tzw. matowego naskórka – poddaje się ją działaniu ługu sodowego (roztworu wodorotlenku sodu). Dzięki temu włóczka merceryzowana jest taka gładka i śliska.
Proces merceryzacji powoduje też, że włóczka staje się bardziej wytrzymała i można zapewnić jej mocniejszy skręt. Taka bawełna łatwiej przyjmuje barwnik, gdyż jej włókna poddane działaniu ługu zmieniają strukturę chemiczną, jakby puchną – co umożliwia głębokie wniknięcie barwnika.
Nazwa procesu „merceryzacja” pochodzi od nazwiska twórcy tej metody J. Mercera.
Jak przebiega merceryzacja?
- Przędza zostaje wstępnie oczyszczona
- Włóczkę rozciąga się na specjalnych szpulach
- Na kilka minut przędza zostaje zanurzona w ługu sodowym
- Następnie płucze się przędzę kwasem lub wodą
- Włóczkę poddaje się barwieniu
Jakie zalety ma włóczka merceryzowana?
Jest przede wszystkim elegancka, połyskująca, bardziej wytrzymała. Jest też śliska, co niekoniecznie przeszkadza na szydełku, ale może bardzo łatwo zjeżdżać z metalowych drutów. Ze względu na głęboki połysk ażury i warkocze zyskują dodatkową głębię. Producenci zalecają suszenie na płasko do całkowitego wyschnięcia, by dobrze zablokować dzianinę i wydobyć jej piękno (zapraszam Cię do wpisu Co to jest blokowanie dzianiny?) Włóczka merceryzowana nada się na serwetki, ozdoby świąteczne, ale także na sweterki, bluzeczki i dziecięce kocyki.
Przykłady

YarnArt Begonia 50g – 169m; YarnArt VIOLET+ Melange+Lurex 50g – 282m; YarnArt Canarias 20g – 203m

Drops Muskat 50g- 100m

Scheepjes Catona 50g – 120m

Pro lana OCEAN 50g – 110m
Po więcej treści poradnikowych i wiedzy na temat włóczek zapraszam Cię do zakładki PORADNIK DZIEWIARKI!
Pingback: Włóczka kaszmirowa - skąd jest? jak dbać? skąd taka cena? - JULECZKOWNIA
9 lutego 2021 16:09