Press enter to begin your search
prosty i szybki sweterek na szydełku

Prosty i szybki sweterek na szydełku – krok po kroku

Dwa lata zajęło mi zastanawianie się jak zrobić prosty i szybki sweterek na szydełku, aż później go po prostu zrobiłam i nawet nie wiedziałam, że to będzie to! I że będzie takie proste i takie szybkie!

Co potrzebuję?

Lista rzeczy niezbędnych do wykonania sweterka:

 • Szydełko! DUŻE! Najlepiej 8mm, albo 7mm, albo dowolnie inne 6mm, 5mm – jak Ci wygodnie. Jak weźmiesz szydełko 8mm, to szybko Ci pójdzie, jak weźmiesz 6mm to pójdzie wolniej.
 • Włóczki – jakie tylko chcesz. Ja mam dużo cienkich, dlatego łączę je po dwie, żeby udawały grubą. Wtedy można też mieszać kolory i zrobić taki melanżowy sweterek – jak chcesz! Pełna dowolność.
 • Znaczniki sztuk 4 – koniecznie odpinane, bo na szydełku, jak użyjesz nieodpinanych, to zostaną jako kolorowa ozdoba sweterka, a Ty już ich więcej nie użyjesz.
 • Nożyczki, igła do dzianiny i osoba, dla której ma być sweterek.

A co to za rozmiar?

Każdy! Dla dziecka, bobasa, cioci i babci, dla Ciebie i dla przyjaciółki! Zrobisz taki dla każdego! Zobacz, jakie to jest bajecznie proste!

Zaczynamy!

Prosty i szybki sweterek na szydełku robimy od góry do dołu. Zaczynamy więc od wykonania oczek łańcuszka w ilości … DOWOLNEJ! Tak! Warunki są tylko dwa, wypunktujmy to:

 1. Robisz szydełkiem liczbę oczek podzielną przez 4.
 2. Robisz ich tyle ile potrzeba. To znaczy zrób trochę na oko, chwyć początek z końcem i sprawdź, czy przez to kółko przechodzi Ci głowa. To będzie dekolt – chcesz mieć duży okrągły dekolt, żeby aż nachodził na ramiona – zrób ich trochę więcej. Chcesz obciślej przy szyi – zrób ich tylko tyle, żeby przecisnęła się przez to głowa osoby, która będzie ten sweterek nosić.
prosty i szybki sweterek na szydełku
Obrazek poglądowy – czy mam odpowiednią ilość oczek – jak sprawdzić?

Mamy to! Zatem łączymy nasz łańcuszek oczkiem ścisłym. Robimy dwa lub trzy oczka łańcuszka – jak chcesz, mi to wszystko jedno, czasami robię dwa, a czasami trzy – to będzie udawało pierwszy słupek (słupek czyli double crochet).

Słupek – w moim rozumieniu to jest to.

Dalej robisz słupki dookoła po okręgu wbijając się w oczka łańcuszka – policz sobie dokładnie, czy wyszło Ci tyle słupków ile sobie założyłaś, że ma Ci wyjść (bo miałaś mieć podzielne przez 4!). Połącz ostatni słupek z pierwszym oczkiem ścisłym.

Jeśli sweterek ma być kolorowy to zakończ ten kolor i weź kolejną nitkę. Jeśli ma być cały jednokolorowy, to jedziesz dalej.

Lecimy z tak zwanym karczkiem.

Od drugiego okrążenia będziemy zwiększać naszą robótkę. W tym celu wykonamy cholernie trudną pracę obliczeniową. Pamiętasz jeszcze ile zrobiłaś słupków? Załóżmy, że 40 słupków (nic się nie sugeruj, to jest liczba od czapy (z dupy), możesz mieć dowolnie inną). Musimy podzielić tę liczbę na 4 części – dwa rękawy, przód i tył. Przód i tył musi być nieco szerszy niż rękaw, ale też bez przesady.

Zatem mam 40 słupków. I teraz będziemy dzielić i mnożyć (posłuż się kalkulatorem w razie potrzeby, to żaden wstyd nie chcieć popełnić błędu). Swoją drogą jestem w takim wieku, że gdyby istniało coś takiego jak historia działań wykonywanych na kalkulatorze, to wstydziłabym się za nią bardziej niż za moją historię przeglądarki 🙂

Mam 40 słupków. I teraz tak. Potrzebuję 4 części – na przód, tył oraz na rękawek prawy i lewy. Więc dzielę 40 na 4 i otrzymuję po 10. ALE! Chcę, żeby przód i tył był nieco szerszy. To robię 12 na przód, 12 na tył i po 8 na rękawki. Tak na oko.

Gdybym miała 80 oczek, to dzielę na 4 i to się równa 20. Wtedy na przód i tył dałabym 24 słupki, a na rękawki po 16 słupków.

Ogólnie – jeśli się boisz szacować na oko, to można to zrobić profesjonalnie i przyjąć, że szerokość rękawa wyliczam mnożąc liczbę słupków (oczek) przez 0,2, ale nie zawsze wychodzi równa liczba, więc trzeba sobie zaokrąglić.

Liczba oczek na rękawek = liczba słupków * 0,2

np. Mam 64 słupki
64 * 0,2 = 12,8
Więc zakładam że na jeden rękaw potrzebuję 13 oczek. Dwa rękawy to 26 oczek. Teraz liczę ile mi wyjdzie na przód i tył.
64 (wszystkie oczka) – 26 (oczka na dwa rękawy) = 38 (oczka na przód i tył)
No i dzielę 38 przez 2, a to mi daje 19 oczek na przód i 19 na tył.
Już prościej nie umiem tego wytłumaczyć, błagam powiedz, że rozumiesz. Żeby sprawdzić jeszcze, czy się nie kopnęliśmy możemy sobie wszystko do siebie dodać i się uśmiechnąć, że się zgadza (13+13+19+19=64). TA DAM!

Po co ja to liczyłam?

Weź swoją robótkę i powbijaj znaczniki – tutaj załączam obrazek, żebyś mogła sobie wyobrazić jak będzie powstawać nasza robótka. To mój pierwszy rysunek schematu w życiu!

prosty i szybki sweterek na szydełku

To jest schemat orientacyjny – na 40 oczek. Czyli pierwszy znacznik dajemy po 8 oczkach (rękaw), drugi po 12 oczkach (przód), trzeci po 8 oczkach (rękaw), czwarty po 12 oczkach (tył). Znaczniki wbijaj pomiędzy dwa słupki, a nie w oczko od słupka.

prosty i szybki sweterek na szydełku
W moim swetrze mam 50 oczek – rękawy po 11 oczek, przód i tył 14 oczek.

Zaczynamy robić drugi rząd – zaczynasz drugie okrążenie od 2 (albo 3) oczek łańcuszka, które udają pierwszy słupek. I robisz jeszcze jeszcze jeden słupek w jednej i tej samej dziurce! To jest część Twojego pierwszego narożnika oddzielającego plecy od prawego rękawa (bo teraz robótka zacznie układać się w prostokąt).

prosty i szybki sweterek na szydełku

Dalej przerabiaj po jednym słupku w każdym oczku. W słupku za znacznikiem wykonaj 3 słupki w jednym oczku. To będzie drugi narożnik prostokąta – wyznaczający linię biegnącą od prawej strony szyi do pachy z przodu.

I znów robisz słupki – po jednym w każdym oczku do momentu, aż znów miniesz znacznik. Wtedy znów robisz 3 słupki w jednym oczku – narożnik wyznaczający linię od lewej strony szyi do pachy z lewej strony przodu.

Robisz słupki (jeden słupek w jednym oczku) znów do momentu aż miniesz znacznik. Wykonaj 3 słupki w jednym oczku wyznaczając czwarty narożnik robótki – linię biegnącą od szyi do pachy przez lewą łopatkę.

Teraz robisz po jednym słupku w jednym każdym oczku aż do miejsca gdzie zaczynałaś robótkę. Robisz jeden słupek w miejscu, z którego wychodziły Twoje 3 oczka łańcuszka, by stworzyć 3 słupki z jednego oczka (jeden nowy, 3 oczka łańcuszka i jeden słupek z początku rzędu) – to jest zakończenie pierwszego narożnika, który zaczęłaś robić na początku rzędu. Ta linia będzie biegła od szyi do pachy przez prawą łopatkę.

Zakończ okrążenie oczkiem ścisłym. Teraz przełóż znaczniki zgodnie ze schematem.

prosty i szybki sweterek na szydełku

Trzeci rząd

Robimy prawie dokładnie tak samo jak drugi! Bo filozofia się skończyła! Za każdym razem, kiedy spotkasz trzy słupki wychodzące z jednej dziurki (czyli narożnik), to wykonujesz trzy słupki w środkowym oczku tego narożnika.

prosty i szybki sweterek na szydełku

Już umiesz robić karczek! Jak długo robić karczek? Aż będzie dobry! Czyli po zakończonym okrążeniu zakładasz swój „sweterek” i patrzysz w lusterko.

prosty i szybki sweterek na szydełku

Chwytasz rączką narożniki (obie ręce pracują) i sprawdzasz, czy przestrzeń jaka utworzyła się pod pachą jest spoko – czy jest tyle luzu na ile zasługuje Twoje ciało i czy piersi się mieszczą. Karczek (w sensie to, co teraz trzymasz w dłoniach) powinien się kończyć nad linią biustu. Wiadomka – pacha jest wyżej niż sutki. Przynajmniej zazwyczaj. Ale oszacuj, czy piersi Ci się zmieszczą przy takim obwodzie, czy nie. Nie musisz robić dużo luzu – to, co teraz tworzysz, to jest dzianina. Jej niesamowite właściwości to dopasowywanie się do ciała. Jak jest luźno to jest luźno, a jak ciasno, to się lekko rozciągnie. Lekko! Zatem, jeśli jest za ciasno – zrób jeszcze jedno okrążenie. Jeśli jest bardzo luźno, to zostaw, albo nawet spruj jeden rząd.

Rząd któryś tam – ten w którym pacha już czuje się dobrze

Dobra wiadomość jest taka, że skończyło się dodawanie oczek (czyli robienie 3 słupków w jednym oczku). Teraz nadal będziesz robiła robótkę w okrążeniach, ale nieco inaczej.

Zacznij od największego kółka, które będzie jechało przez brzuszek i od razu plecki i tak w koło Twojego torsu. Każdy kolejny rząd rozpoczynamy 3 oczkami łańcuszka, najlepiej wychodząc spod pachy, żeby szew szedł bokiem ciała i był w ten sposób najmniej widoczny (nie walił po oczach). Robisz to tak długo, aż sweterek będzie wystarczająco długi – do pępka, albo za tyłek – no dosłownie jak chcesz!

Drugie i trzecie to małe kółeczka, które rząd po rzędzie będą robiły Ci rękawek. Zacznij w okolicach pachy, jednak nie w samym jej centrum. Pod następnym nagłówkiem zobaczysz obrazek, jak wbijać się w oczka, żeby zrobić ładną pachę.

Jeśli chcesz mieć rękaw cały czas tej samej szerokości to rób tak jak tors – zachowując liczbę słupków w każdym rzędzie taką samą. Jeśli chcesz, żeby rękawek się rozszerzał, to w co drugim rzędzie dodawaj jedno oczko na początku rzędu poprzez wykonanie dwóch słupków w tym samym oczku. W ten sposób rękaw będzie coraz szerszy. Mówiłam już, jaki to prosty i szybki sweterek na szydełku?

Ale żeś mi powiedziała! Zrobiłam, jak mówiłaś, i mam teraz dziury pod pachami!

Chociaż może ten akapit powinien się nazywać: „Jak zrobić, żeby pod pachą nie zrobiła się dziura?”.

Zrobiłam kilka okrążeń dookoła torsu, żeby połączyć robótkę – teraz mój sweter wygląda jak najbrzydsza kamizelka świata. Zabiorę się za robienie rękawa, a tułów skończę sobie później. Układam sobie robótkę tak, żebym widziała rękaw, bo chcę Ci coś pokazać.

prosty i szybki sweterek na szydełku

Ponieważ robię melanż kolorystyczny i kijowo wszystko widać, to rozrysowałam na schemacie to na co właściwie patrzysz. Intuicyjnie, robiąc rękaw, wbijałybyśmy się tylko w istniejące oczka robiąc kolejne słupki, ale wtedy pod pachą zrobiłaby nam się dziura, którą trzeba by było zszyć igłą z włóczką.

Aby ładnie zrobić rękawek i uniknąć powstania tej nieszczęsnej dziury pod pachą należy wykonać dodatkowe słupki, poprzez wbijanie się nie tylko w istniejące oczka.

Twór jaki wykonałam to taki słupek, który ma trzy nóżki. Robi się go tak, że wykonujemy pierwszy słupek do połowy. Robię go nie przeciągając tej ostatniej nitki przez dwie pętelki, tylko zostawiam je sobie na szydełku i zaczynam od razu robić kolejny słupek. W ten sam sposób robię też trzeci słupek i kiedy mam zrobione 3 słupki do połowy (mam 4 pętelki na szydełku), wtedy dopiero przeciągam nitkę przez wszystkie pętelki.

Mój sweterek pod pachą wygląda następująco:

prosty i szybki sweterek na szydełku
Pacha bez gigantycznej japy.

Prosty i szybki sweterek na szydełku! – skończony!

Możesz ten wzór przerabiać na dowolny milion sposobów! Zadziała na dziecku i osobie dorosłej. Możesz robić go małym szydełkiem, dużym szydełkiem, wielkim szydełkiem. Możesz zmieniać nitki, możesz robić z podwójnej, możesz raz z cienkiej, a raz z grubej. To schemat pełnej dowolności! Nie mówię Ci krok po kroku, że tak ma być i już – mówię Ci: teraz już wiesz jak stworzyć dowolny sweterek!

Zamiast robić zwykłymi słupkami, a możesz robić innym wzorem. Porobić dziurki, zrobić ściągacze na końcu, zostawić krótki rękaw – możliwości jest milion! DO DZIEŁA!

prosty i szybki sweterek na szydełku

Nie roszczę sobie żadnych praw do tego swetra, nie musisz mnie oznaczać, nie musisz się tłumaczyć skąd go wzięłaś, możesz sprzedawać – zarabiaj, Kobieto na swoim rękodziele! Nawet jeśli to tylko prosty i szybki sweterek na szydełku 😉

A jeśli dziwi Cię, czemu sweterek jest taki kolorowy i jest mieszkanką włóczek wszelkiej maści, to zapraszam Cię tutaj (KLIK), gdzie tłumaczę dlaczego tak właśnie u mnie jest!

Ta instrukcja jest niejasna!

Skoro tak – to zapraszam Cię na Prosty Tutorial Video – jak zrobić ten sweterek!

14 komentarzy

 • Asia

  Odpowiedz 12 października 2019 19:31

  Jeszcze nigdy się tak nie uśmiałam czytając instrukcje Pisz więcej ☺️

 • Magdalena Urbanek

  Odpowiedz 20 stycznia 2020 11:27

  Rewelacyjne. W końcu wiem jak zrobić sobie prosty sweterek 😀

 • Joanna Slominska

  Odpowiedz 29 marca 2020 19:55

  Co ta wloczka? Jest piekna

 • Kasia

  Odpowiedz 1 kwietnia 2020 19:29

  Jesteś boska 🙂
  Świetny opis bardzo łatwo przyswajalny ! Dziękuje dobra duszo za oświecenie 🙂 pozdro

 • ula

  Odpowiedz 2 kwietnia 2020 16:13

  super instrukcja !!!!!!!!!

 • Kasia

  Odpowiedz 8 kwietnia 2020 18:10

  Cześć,
  Instrukcja jest świetna i mam ambitny plan ukończyć i zrobić trzy kolejne (bo mi się kolejka już zrobiła 😉 ), mam jednak problem. Na etapie 4-5 rzędu robótka zaczyna mi się „zawijać do środka” i robi się wybrzuszenie. Co z tym zrobić? Jedyny pomysł który przyszedł mi do głowy, to po słupku robić pętle oczka, ale boję się, że wtedy splot będzie zbyt hm….przejrzysty 😉

  Fluorescencjo najjaśniejsza i królowo szydełka cóż czynić?

  K.

  • Bogusia

   Odpowiedz 6 czerwca 2020 12:40

   Faktycznie robi się wybrzuszenie ale potem pod ciężarem wełny znika. Jestem na etapie zakończonego karczka. Wygląda super. Pozdrawiam.

 • Bianka

  Odpowiedz 4 sierpnia 2020 11:51

  Świetny opis, jasny i przejrzysty, na luzie. Przeczytałam bardzo wnikliwie i mam nadzieję że teraz w końcu uda mi się zrobić bezbłędny raglan. Dziękuję:)

 • Julka

  Odpowiedz 25 sierpnia 2020 22:59

  Jestem na etapie karczka i bardzo sobie go chwalę! Wspaniały opis, wszystko jasno i zrozumiale wytłumaczone. I uwielbiam fragment zdania „…jak wbijać się w oczka, żeby zrobić ładną pachę.”
  Pozdrawiam 🙂

 • Magda

  Odpowiedz 25 września 2020 22:14

  Hejka! Mam 15 lat i świetnie poradziłam sobie z Pani poradnikiem. Sweterek wyszedł śliczny, nie sądziłam, że mi się uda! Liczę na kolejne równie fajne wpisy na blogu

 • Beata

  Odpowiedz 18 października 2020 12:29

  Po prostu bardzo Ci dziękuję. Jesteś dla mnie inspiracją.

 • Magdalena

  Odpowiedz 20 października 2020 20:53

  Mistrzyni!!! Próbuję zrobić córce sweterek..od kilku dni,a wcześniej kamizelkę ( od roku) uparłam się na robienie od dołu ale za nic mi nie wychodzi protokąt,tzn.z bokami mam problem i robi mi się albo trapez albo krzywo na bokach…oczka niby się zgadzają a wychodzi wielkie g..o.Ale to tak na marginesie….Dzięki Tobie zrobię,a raczej spróbuję zrobić ten twój,od góry…..może się uda,może nie…zobaczymy-dzięki 🙂

Post a Comment