Press enter to begin your search

Pranie wełny – jak? czym? kiedy?

To artykuł dla każdej z Was, która w ostatnim czasie: kupiła pierwszy raz wełnianą włóczkę, zrobiła swój pierwszy wełniany udzierg, albo ma w domu wełniany sweterek. Nauczysz się teraz jak od niego zadbać, żeby służył i zdobił. Pranie wełny czas zacząć!

No właśnie niekoniecznie pranie

Bo wełny wcale nie trzeba często prać. Wełna jest produktem pochodzenia naturalnego i ma właściwości samooczyszczające. Wełna merino (czyli z konkretnej rasy owiec – Merynosów) oddala wilgoć od ciała, to znaczy, że się w niej nie pocimy. Skoro się nie pocimy, to wełniane ciuchy nie śmierdzą. Z wełny wykonuje się bardzo drogą i dobrą odzież sportową. Właśnie ze względu na jej genialne właściwości! Daje ciepło, nie pozwala zmarznąć, ale jednocześnie nie prowadzi do przegrzania i pocenia się. W dodatku do wełny brud wcale tak chętnie nie przywiera, więc o ile nie wylałaś na siebie soku, to nie musisz jej prać.

Skoro nie muszę prać, to co zrobić?

Najlepiej wietrzyć. Nie przyczepiamy sweterka klamerkami do sznurka. Najlepiej ułożyć go na płasko na suszarce i wystawić na świeże powietrze. można go też założyć na wieszak (taki z szafy jak do koszuli), zawiesić go na sznurze do prania i wystawić na cały dzień, żeby dzianina sobie poodychała.

Kosmetyki, perfumy i inne makijaże

Oczywiście dzianiny – tak jak i innych tkanin – nie traktujemy perfumami. Perfumy używa się na skórę, ponieważ zapach uwalnia się pod wpływem ciepła naszego ciała. Zgodnie z logiką robi się intensywniejszy, kiedy jest nam cieplej. Nie spryskuj więc swojego sweterka od góry do dołu pachnidłami, podobnie jak i reszty odzieży. Tak samo uważaj na swój sweterek, jeśli masz na twarzy makijaż. Plamy z podkładu, fluidu i innych cudów mogą trwale zniszczyć nawet syntetyczne tkaniny.

Pranie wełny

Wełniane udziergi pierzemy tylko i wyłącznie ręcznie. Wiem, że w pralkach są delikatne programy do prania wełny i jeśli chcesz – to zaryzykuj, to Twoja sprawa. Rekomenduję delikatne zanurzenie dzianiny w wodzie, najlepiej żeby samodzielnie wchłonęła wodę. Nie pierzemy swetra, jak zabłocone skarpety, wiesz o co mi chodzi? Raczej bądź w tym praniu delikatna i subtelna niż zdecydowana i bezwzględna.

Jaka woda?

Woda nie powinna przekraczać 30 stopni, czyli nie powinna parzyć Cię w ręce. Raczej powinna być letnia w odczuciu. Wełna nienawidzi nagłych zmian temperatury, jeśli wsadzisz ją nagle do gorącej wody, to się sfilcuje i poniszczy. Wszelkiego rodzaju płyny do mycia nalewaj do wody zanim zanurzysz w niej dzianinę.

Płyn do prania

Nie musisz go w ogóle używać. Jeśli chcesz to możesz wykorzystać płyn do prania ręcznego, ale tylko taki przeznaczony wyłącznie do wełny. Zamiast niego możesz użyć delikatnego dziecięcego szamponu do włosów. Takiego dla niemowląt, bo dla dzieci starszych mają już kolory i dziwne zapachy, to znaczy że jest w nich dużo dodatków, a mało substancji myjącej. Dlaczego szampon? Bo wełna to owcze runo, które podobnie jak ludzkie włosy zbudowane jest z protein.

Po wypraniu z dodatkiem substancji piorącej na powierzchni wody zapewne pojawi się piana. Dzianinę możesz wypłukać w samej wodzie, albo wodą z odrobiną płynu do płukania wełny. Jeśli masz dzianinę z włóczki ręcznie farbowanej możesz wypłukać ją w wodzie z dodatkiem łyżeczki kwasku cytrynowego.

Suszenie

Dzianinę wyjmujesz z wody i delikatnie, minimalnie możesz ją odcisnąć. Albo w umywalce pozwalasz jej odciec nadmiar wody. Nie wyrzynasz jej, nie wykręcasz, nie traktujesz jak szmaty od mycia podłogi. Przygotuj sobie ręcznik na podłodze i rozłóż na nim dzianinę. Możesz położyć na niej drugi ręcznik i delikatnie docisnąć, by nadmiar wody od razu wsiąkał w oba ręczniki. Przełóż dzianinę na suchy ręcznik.

Dzianinę suszysz tylko i wyłącznie rozłożoną na płasko na ręczniku. Wtedy schnie równomiernie po całej powierzchni, a nadmiar gromadzący się w jednym miejscu nie deformuje Twojego udziergu. Możesz wymieniać ręczniki tak często jak chcesz/możesz. Możesz suszyć na płasko na świeżym powietrzu.

Każdorazowo pamiętaj, by rozłożyć dzianinę na ręcznikach w takiej pozycji w jakiej ma się zachować. Jeśli rękawek jest długości 3/4 to nie rozciągaj go, bo będzie Ci wisiał aż do kolan. Jeśli sweterek jest oversizowy, to rozciągnij go na szerokość i długość, by po wyschnięciu zapamiętał pożądany kształt. Szczególne znaczenie ma to przy kocach oraz chustach. Od koca oczekujemy prostokątnej formy i odpowiedniego rozmiaru. Od chusty uwydatnienia wzoru, które następuje przy odpowiednim rozciągnięciu dzianiny – zachowa swój piękny kształt tylko jeśli uformujesz ją na mokro. Taki zabieg nazywamy blokowaniem, o którym więcej piszę w tym wpisie.

Pranie wełny skończone – możesz się cieszyć piękną dzianiną…

… bo ryzyko jej zniszczenia podczas prania zostało zminimalizowane! Mam nadzieję, że teraz pranie wełny nie jest już wielką niewiadomą i będziesz mogła cieszyć się swoimi udziergami jak najdłużej! Jeśli jesteś zainteresowana innymi artykułami dla początkujących dziewiarek, to zapraszam Cię do mojego Poradnika Dziewiarki!

2 komentarze

Post a Comment