Press enter to begin your search

Książki o kolorach

Dzień dobry! Już od dawna miałam ochotę na taki wpis! Przedstawiam Wam bardzo subiektywne recenzje kilku książek o kolorach, które miałam przyjemność przeczytać. Niektóre są bardzo merytoryczne, a inne bardziej mistyczne z wiedzą tajemną. W każdym razie – oto one! Książki o kolorach, które moim zdaniem warto przeczytać!

Książki o kolorach

Kolorowa Rewolucja – Dagny Thurmann-Moe

Autorką tej książki jest popularna norweska ekspertka od kolorów. Książka posiada ogólne informacje o kolorach w teorii (koło barw, krótki opis każdego koloru). Pokazuje jak tworzyć palety kolorystyczne. Następnie autorka skupia się na architekturze. Tłumaczy czemu norweskie miasta wyglądają tak, a nie inaczej. Jak mogłaby być kolorystycznie budowana przestrzeń miejska, by lepiej i przyjemniej się nam mieszkało. Prezentuje ilustracje będące faktycznymi zdjęciami z obszarów miejskich, a następnie pokazuje jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby je „pokolorować”.

W książce znajdziecie też instrukcję, jak zaplanować remont/budowę mieszkania pod względem kolorystyki. Dalej książka przypomina już pięknie ilustrowany album, zdjęcia kolorowych wnętrz z opisami. Ostatnia część poświęcona jest kolorom w ubiorze. Autorka książki zrobiła pewien eksperyment. Pod #dagensdagny pokazuje, jak można ubierać się każdego dnia w kolor, unikając beżów, czerni i szarości.

Ogólnie – bardzo dużo ilustracji i odpowiednia ilość tekstu. Dużo rzetelnych informacji przedstawionych w przystępny sposób. Książka prezentuje inne spojrzenie na kolor. Inne – dla nas, Polaków. Kiedy ją czytałam wydawało mi się, że to takie światowe i odmienne, bo przecież nie każdy patrzy na kolor tak samo. Dopiero czytanie książek o kolorach zagranicznych autorów uświadomiło mi, jak bardzo spojrzenie na kolor jest w nas zakorzenione kulturowo.

Cena od 25zł do 34zł.

Ubierz się w kolor – Aleksandra Frątczak-Biś

Książka o analizie kolorystycznej, czyli po prostu jak dobrać kolory w naszej garderobie idealnie do naszej urody! To mega, super, klawe w dechę!

Książki o kolorach

Książka zawiera wstęp teoretyczny, a następnie przechodzimy przez każdy typ urody szukając swojego. To może być całkiem trudne, ale da się przez to przejść – chyba, że to było takie trudne tylko dla mnie. Kiedy odnajdziemy się w świecie kolorowych pór roku, to otrzymamy klarowne wskazówki w jakich barwach zaprezentujemy się najlepiej i najbardziej twarzowo. Bajer dla każdego, który uważa, że nie może znaleźć swojej palety kolorystycznej, lub że wiele kolorów do niego nie pasuje.

Cena od 20zł do 23zł.

Niesamowita moc kolorów – Jean-Gabriel Causse

Najlepsza książka o kolorach, jaką kiedykolwiek czytałam. Merytoryczna i oparta na badaniach. Tak dosłownie. Prawie po każdym zdaniu w nawiasie widzimy odnośnik do konkretnych wyników badań. Napisana lekko, humorystycznie, rewelacyjnie się czyta, jest dosłownie do schrupania! Czyta się bardzo szybko i super przyjemnie!

Książki o kolorach

O czym to w ogóle jest? O kolorach! Nie ma w niej ani jednej ilustracji, ale jest całe mnóstwo superwiedzy. Wiedzy o reklamie, sprzedaży, ubiorze, wystroju wnętrz, sklepach, autach, budynkach, szkołach – o każdym obszarze, w którym spotykamy się z kolorami. Czyli o wszystkim. Jeśli miałabym wskazać tylko jedną książkę, którą warto przeczytać o kolorach – to właśnie tę!

Cena od 15zł do 25zł.

Energia kolorów – Dougall Fraser

No i tutaj się zaczyna! To nie jest do końca książka o kolorach. Raczej o ich energii… o aurze jaką roztaczają i co czynią w naszym wnętrzu (w sensie w nas, a nie w mieszkaniu). Autor tej książki jest… jasnowidzem, kosmicznym coachem i medium. Brzmi irracjonalnie? Oczywiście, że tak! Ale jak już kupiłam, to stwierdziłam, że przeczytam…

Książki o kolorach

I to wcale nie są takie brednie, jakby się mogło wydawać. Ciężko mi się do tego przyznać, ale tworząc na mój Instagram cykl kolorystyczny odczułam na sobie niesamowitą moc tej książki. Autor wprowadza nas po kolei w każdy kolor (jeden kolor w tygodniu) i uczy jego aktywacji poprzez ćwiczenia i medytacje. Tłumaczy na jakie aspekty naszego życia dany kolor ma wpływ. Opowiada swoją historię związaną z tym kolorem. Opowiada o ludziach i ich problemach (oraz rozwiązaniach). Książka napisana bardzo osobiście i przez to świetnie się ją czyta. Zdecydowanie nie dla pragmatyków i ludzi, którzy od razu zamykają drzwi swojego umysłu na taką wiedzę.

W dodatku podejście do koloru jest w tej książce nieco inne – nie mówimy o żółtym, czerwonym i zielonym kolorze. Autor nazywa kolory: złoty, rubinowy, srebrny, szafirowy, szmaragdowy, purpura.

Cena od 20zł do 24zł.

Doktor kolor – Marek Borowiński

Jakże polska książka! Z polskim spojrzeniem na kolory. Strasznie się jej bałam, po pierwszych paru stronach uznałam, że to chyba nie był dobry zakup. ALE! Im dalej w las tym więcej ciekawostek i ciekawosteczek. Teraz z czystym sumieniem mówię jej bardzo głośne – tak! Zdecydowanie polecam. Znajduje się w niej ogrom wiedzy kolorystycznej w przeróżnych dziedzinach. Zaskoczeniem było dla mnie otwarte przyznanie, że kolory mają moc uzdrawiającą. Istnieje coś takiego, jak leczenie kolorem czyli koloroterapia (nie w każdej książce mówi się o tym zjawisku wprost).

Książki o kolorach

Książka jest zbiorem krótkich artykułów, w których dany temat jest rozważany pod kątem kolorystyki np. makijaż, kuchnia, seks, święta, dziecko i wiele innych. Rozdział po rozdziale coraz głębiej zanurzamy się w morzu wiedzy kolorystycznej.

Cena ok 20zł.

Kolor bez tajemnic – Bryan Peterson

To moja ulubiona pozycja z półki: książki o kolorach! Spojrzałam na nią w domu, jak już przyszła z księgarni internetowej i pomyślałam – fatalnie! To nie jest książka o kolorach, tylko o robieniu zdjęć! I rzuciłam ją w kąt. Na szczęście poszłam po rozum do głowy i przepadłam!

Książka jest o fotografii, ale dosłowniej – o fotografii koloru! O kompozycji, o szukaniu koloru wokół siebie, o tym jak łączyć barwy, jak uchwycić kolor na zdjęciu, jak go wyeksponować, który kolor w jakiej kombinacji jest bardziej widoczny i jakie ma działanie! Szaleństwo! Czytałam i oglądałam (bo to album trochę, a trochę książka) i strasznie mi było smutno, kiedy odkryłam, że książka się skończyła…

Ale zmieniła mnie zupełnie. Zapragnęłam fotografować kolor! Dodam jeszcze, że pod każdym zdjęciem zamieszczonym w tej książce mamy opis zrobienia tego zdjęcia, jakie były warunki, co to za historia, dlaczego takie ujęcie oraz dane techniczne (ISO, czas naświetlania, przysłona, aparat i obiektyw). Uważaj! Istnieje ryzyko, że po jej przeczytaniu zakochasz się w fotografii koloru tak jak ja!

Cena od 22zł do 28zł.

Książki o kolorach

To już wszystkie książki, jakie mam do polecenia na chwilę obecną. Kiedy przeczytam więcej, to być może zrobię kolejny wpis. Jeśli znasz jeszcze jakieś książki o kolorach, to proszę podaj tytuł i autora w komentarzu. Chętnie ich poszukam i przeczytam!

1 Comment

Post a Comment