Press enter to begin your search
kosmetyczka na szydełku z podszewką

Kosmetyczka na szydełku z podszewką – jak zrobić?

Zdradzam Wam tajemnice czarnej magii – jak zrobić coś na szydełku i dodać podszewkę? Otóż spieszę z odpowiedzią i licznymi zdjęciami. Mam nadzieję, że wszystko będzie dla Ciebie jasne i czytelne. Moja kosmetyczka na szydełku z kwadratów z podszewką posłuży mi jako saszetka na robótkę, którą mogę schować do torebki i zabrać w drogę. Gdyby dorobić do niej pasek, to może być letnią torebką. Możliwości jest mnóstwo!

Co jest potrzebne?

Do zrobienia takiej kosmetyczki na zamku potrzebne będą:

  • ulubione szydełko (ja miałam 3mm)
  • ulubiona włóczka (u mnie Drops Muskat ok 200g, czyli 4 motki)
  • zamek (może być metalowy, plastikowy, albo taki „z metra”, zanim go kupisz poczekaj aż zrobisz bazę z kwadratów, żeby wiedzieć jaki ma być długi)
  • podszewka (dowolny materiał, możesz wykorzystać coś, co masz już w domu)
  • flizelina (opcjonalnie, ja użyłam)
  • maszyna do szycia (chociaż na upartą zrobisz to też ręcznie)

Od czego zacząć?

Zrób 24 swoje ulubione kwadraty na szydełku. Od ich wielkości będzie zależeć wielkość kosmetyczki. Ja wybrałam takie o ciasnym splocie, a łączyłam je bezpośrednio przy robieniu wg tego kursu. Następnie wyprałam moją robótkę i zablokowałam. Co to znaczy? Że mokrą dzianinę rozłożyłam na ręczniku i ponaciągałam, porozciągałam, ułożyłam tak, jak chcę żeby wyglądała po wyschnięciu. Bawełna chętnie zapamiętuje kształt, więc po wypraniu całość będzie się lepiej układać.

Do materiału na podszewkę doklej flizelinę za pomocą żelazka. Następnie musisz ją dociąć zostawiając ok 1cm zapasu z każdej strony. Jak widzisz – u mnie żadna z tych krawędzi nie jest jakoś perfekcyjnie prosta, ale to nie ma żadnego znaczenia dla ostatecznego efektu.

Wszywanie zamka

Możesz już kupić zamek odpowiedniej długości – długość 4 złączonych kwadratów. Układasz go na swojej podszewce. Lewa strona zamka do prawej strony podszewki!

Zszyj wzdłuż linii zaznaczonej na zdjęciu grubą czarną przerywaną linią. Po zszyciu u mnie wygląda to następująco.

Następnie ułóż swoje złączone kwadraty na zamku. Prawą stroną do góry według załączonego zdjęcia. Przeszyj w zaznaczonym miejscu. Możesz zrobić to ręcznie, albo maszynowo – zależy od Twoich preferencji.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

W ten sposób nasza kosmetyczka będzie w tej chwili wyglądała następująco: podszewka lewą stroną styka się z lewą stroną kwadratów, a pomiędzy nimi wszyty jest zamek.

Teraz będziesz wszywać zamek z drugiej strony. W tym celu ułóż swoją kosmetyczkę w sposób przedstawiony na kolejnym obrazku. Prawa strona materiału podszewki styka się z lewą stroną zamka. Na razie kwadraty nie biorą udziału w szyciu.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Teraz będziesz doszywać kwadraty do zamka. Ułóż sobie materiał tak, jak na zdjęciu. Podszewka jest lewą stroną do góry, a kwadraty prawą stroną do góry. Tak, żeby lewe strony obu elementów stykały się lewymi stronami. Przyszyj kwadraty do zamka (najłatwiej będzie przy rozpiętym zamku).

Zszywanie boków

Teraz zszyjesz boki kosmetyczki. Około 1cm od krawędzi przeszyj prostym ściegiem boki, następnie wyrównaj materiał nożyczkami zostawiając ok 0,5cm materiału do ściegu. Zabezpiecz materiał na overlocku albo ściegiem zygzakowatym. Uważaj, żeby zszyć tylko samą poszewkę, a nie kwadraty. Tak wygląda kosmetyczka po zszyciu boków.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Zszywanie podszewki w środku

Kiedy kosmetyczka leży na płasko, tak ja na powyższym zdjęciu, zrób pisakiem albo długopisem małą kropeczkę we wklęsłym narożniku na podszewce. Zrób tak w każdym narożniku – czyli 4 kropki na jednej stronie i 4 na odwrocie.

Kiedy zaznaczysz kropki, to zsuń z podszewki warstwę kwadratów tak, by móc pracować na samej podszewce.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Kiedy zagniesz róg powinnaś mieć kropkę w tym samym miejscu, ale po drugiej stronie (trochę tak, jakby pisak przebił kolor przez cienką kartkę papieru).

Ułóż sobie narożnik tak, by widzieć obie kropki. Szew masz wtedy po środku. Połącz kropki rysując linię i najlepiej zepnij od razu szpileczkami, żeby materiał Ci się nie przesuwał.

Teraz zszyj na maszynie ten narożnik prowadząc ścieg po narysowanej linii.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Po zszyciu odetnij narożnik zostawiając ok 0,5cm materiału zapasu.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Teraz zabezpiecz tę krawędź na overlocku albo ściegiem zygzakowatym.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Powtórz tę czynność dla każdego z 4 narożników. Teraz utworzy Ci się kwadratowa kostka zbudowana z podszewki, kiedy znów obleczesz na nią bazę z kwadratów, to będzie to wyglądać, jak na poniższym zdjęciu. Dobra wiadomość – koniec szycia na maszynie na dziś!

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Zszywanie kwadratowej bazy

Materiał wierzchni naszej kosmetyczki, to dzianina z kwadratów. Będziemy ją zszywać za pomocą szydełka. Możesz to oczywiście zrobić za pomocą nici i włóczki – jak tylko Ci wygodnie! Najpierw łączymy boki (tam gdzie kończy i zaczyna się zamek) – tak jak robiliśmy to z podszewką.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką

Już widzisz, gdzie powinnaś poprowadzić swoje szwy? Dążymy do tego, by nasza podszewka uzyskała formę sześcianu. Jeśli nie wiesz jak połączyć kwadraty, to zachęcam do obejrzenia tego filmu.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką – gotowa!

Dorobiłam jeszcze półsłupkami takie małe coś, co sprawia, że łatwiej jest kosmetyczkę otwierać i zamykać. Można z tego miejsca poprowadzić pasek i przerobić kosmetyczkę na letnią torebkę zakładaną na ramię.

Kosmetyczka na szydełku z podszewką i zamkiem – tajemnica rozwikłana! Yey!

No Comments

Post a Comment