Press enter to begin your search

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku?

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku? Aby szydełkowa ozdoba trzymała kształt, należy ją zablokować. Blokowanie to inaczej nadawanie pożądanego kształtu po wykąpaniu naszej robótki.

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku

Czym mogę usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku?

Gwiazdkę usztywnić możesz:

  • krochmalem – domowy krochmal robi się jak kisiel. Rozpuszczamy dwie łyżki mąki ziemniaczanej w szklance wody. W tym czasie pół litra czystej wody gotujemy w garnku. Kiedy woda się zagotuje dodajemy wcześniej wymieszaną wodę z mąką i energicznie mieszamy. Powinnaś uzyskać substancję o konsystencji kisielu.
  • wodą z cukrem – w garnku zagotuj szklankę wody i dodaj pół szklanki cukru. Roztwór jest gotowy, kiedy cukier całkowicie się rozpuści.
  • krochmal ze sklepu – w pasmanterii, albo w sklepie z pościelami (albo na Allegro!) możesz kupić gotowy krochmal w saszetce, albo w butelce. Do zablokowania śnieżynki nie rozcieńczaj go wodą.

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku?

Kiedy Twoja mieszanina jest jeszcze ciepła, zamocz w niej swoje ozdoby. Ozdobę należy dobrze wymiętolić, żeby roztwór wniknął w każde miejsce i wsiąknął we włókna.

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku

Następnie wyciśnij delikatnie swoją ozdobę i rozłóż ją na płasko na kartonie, styropianie lub tablicy korkowej (możesz zabezpieczyć ją folią lub białą szmatką, żeby nie zabarwiła robótki). Przypnij ją za pomocą igieł mocno naciągając, żeby wydobyć z niej jak najpiękniejszy kształt.

Najlepiej zabezpieczysz swoją ozdobę używając igieł do iniekcji. Kupisz je w aptece (lub w internecie), nie zabrudzą robótki rdzą, nie wyginają się i można ich używać wielokrotnie.

Jak usztywnić gwiazdkę zrobioną na szydełku

Ozdoba jest gotowa, kiedy jest całkowicie sucha. Powinna pięknie trzymać swój kształt.

Jak dbać o ozdoby świąteczne zrobione na szydełku?

Kiedy ściągniesz ozdoby z choinki lub stroika, możesz je wyprać ręcznie w ciepłej wodzie, dokładnie wypłukując pozostałości cukru lub krochmalu. Pozostaw je do całkowitego wyschnięcia i schowaj. Przed sezonem na ozdoby świąteczne ponownie zablokuj. W ten sposób gwiazdki i śnieżynki zawsze będą wyglądały świeżo, będą czyste i pięknie zachowają swój kształt.

Skąd wziąć wzory na ozdoby świąteczne?

Zapraszam do filmów instruktażowych dostępnych na moim blogu!

Post a Comment