Press enter to begin your search
próbka na drutach

Co to jest próbka na drutach?

Na pewno o niej słyszałaś, ale nie wiesz po co masz ją robić? Już spieszę z odpowiedzią! Próbka na drutach może zaoszczędzić Ci rozczarowań! Chociaż nie przeczę – to strasznie upierdliwa robota…

Jak zrobić próbkę?

Próbka na drutach musi być kwadratem, albo prostokątem przerobionym ściegiem gładkim większym niż kwadrat 10x10cm. Można celować z liczbą nabranych oczek na ślepo, a można też trochę sobie pomóc. Na etykiecie od danej włóczki zazwyczaj jest napisane, jaki rozmiar drutów sugerują i jaka wg producenta powinna wyjść wielkość próbki.

próbka na drutach przed blokowaniem

Przykład: producent sugeruje zrobienie 25 oczek na 10cm – to nabierz 35 oczek, żeby mieć pewność, że Twoja próbka będzie większa niż 10cm.

Po co mam robić próbkę, skoro producent mi napisał jaka wyjdzie?

Bo każdy przerabia oczka inaczej. Możesz robić luźno oczka, a może robisz je superciasno? Może ktoś, kto robił próbkę dla producenta dzierga ciasno? Warto porównać, czy to co autor etykiety miał na myśli ma pokrycie z tym, co tworzą Twoje dłonie.

Do dzieła!

Nabierasz oczka i dziergasz tak długo, aż Twoja robótka przekroczy wysokość 10cm. Wtedy zakańczasz robótkę i blokujesz ją. Jeśli nie wiesz co to jest „blokowanie dzianiny” to zapraszam cię do tego wpisu!

pranie próbki

W skrócie próbkę moczysz w wodzie do 30 stopni. Nie wyrzynasz, nie wykręcasz. Osuszasz na ręczniku. Możesz ją zostawić do wyschnięcia na płasko na ręczniku, albo przypiąć szpileczkami do gąbki, żeby próbka zachowała pożądany kształt.

próbka podczas blokowania

Mając zablokowaną i suchą próbkę możesz przystąpić do czynienia pomiarów. Jeśli posiadasz coś takiego jak licznik oczek i rzędów, to możesz go teraz użyć (jeśli masz, a nie umiesz używać, to zapraszam Cię do tego wpisu). Chociaż do zmierzenia próbki wystarczą Ci dwie szpileczki (lub igły) i linijka (lub miara).

sucha próbka po zablkowaniu

Jak zmierzyć próbkę?

Wybierasz sobie oczko z lewej strony dzianiny, niedaleko brzegu i zaznaczasz je szpileczką, żeby Ci nie zniknęło z oczu. Następnie przykładasz linijkę – linia oznaczająca cyfrę zero pokrywa się ze szpileczką.

odmierzanie długości 10cm

Teraz wbijasz drugą szpileczkę w miejsce, gdzie masz kreseczkę na linijce oznaczającą 10cm. Weź do ręki drut – jego ostry koniec pomoże Ci nie pogubić się w oczkach. Przystępujemy do liczenia! Liczysz w poziomie takie jakby warkoczyki. Jedno oczko to taka pętelka. Zapisz sobie na kartce ile Ci wyszło oczek na szerokość. U mnie wyszło 15,5 oczka na 10cm.

liczenie oczek w 10cm próbki

Następnie mierzysz liczbę rzędów. Wbijasz szpileczkę niedaleko od górnego brzegu robótki, zahaczając ją za oczka. Przykładasz linijkę w pionie, tak aby zero zrównało się ze szpileczką.

odmierzanie 10cm w pionie

Zaznaczasz sobie drugą szpileczką miejsce, gdzie kończy się 10cm. Teraz policz liczbę rzędów – zapisz wynik na kartce. U mnie wyszły 22 rzędy na 10 cm.

liczenie rzędów w próbce

Co mam zrobić z tą wiedzą?

Próbka przydaje się gdy:

 1. Chcesz skorzystać z gotowego wzoru na np. sweter. Autorka wzoru podaje w opisie, że próbka ściegu gładkiego powinna wynosić tyle i tyle. Jeśli zrobisz własną próbkę i te wartości się pokryją – masz pewność, że rozmiar jaki wybierzesz będzie na Ciebie pasował, a nie okaże się np. za duży lub za mały z powodu rozbieżności w naprężeniu nici przy dzierganiu.
 2. Chcesz skorzystać z gotowego wzoru, ale nie chcesz użyć zalecanej włóczki, bo w szafie masz inną – możesz sprawdzić, czy próbka się pokrywa z tą podaną przez autorkę wzoru. Jeśli tak – to droga wolna! Możesz zastąpić tę włóczę swoją ukochaną, hurra!
 3. Samodzielnie wymyślasz wzór na sweter. Chcesz zacząć od dołu, ale nie wiesz ile oczek nabrać, żeby zmieściły się w ten sweter później Twoje biodra. Możesz to obliczyć mając w ręku próbkę.

Chcę skorzystać z gotowego wzoru. Mam próbkę.

Jeśli Twoja próbka się pokrywa z wymiarami jakie podała autorka wzoru – to doskonale! Możesz zabrać się za dzierganie, życzę dużo radości z przerabiania kolorowych oczek!

Jeśli Twoja próbka jest inna, to trzeba się zastanowić dlaczego tak się dzieje. Ta sama włóczka, te same druty, a mimo to Twoja próbka jest mniejsza? Być może robisz oczka bardzo ciasno. Myślę, że w tym wypadku należałoby zmienić druty na większy, abyś mogła dalej dziergać z ulubionym naprężeniem, do którego jesteś przyzwyczajona. To powinno wyrównać różnice.

Dokładnie tak samo (tylko odwrotnie) postępujemy w przypadku, gdy nasza próbka wyszła za dużo. Widocznie lubisz pracować na drutach luźniej. Weź więc do tego projektu mniejszy rozmiar drutów, aby wielkość Twojego ściegu pokrywała się z tym we wzorze.

Chcę sama policzyć ilość oczek do nabrania na druty

Tutaj potrzebna będzie Ci kartka, długopis i kalkulator. W obliczeniach pomoże Ci ten wzór:

10cm = liczba oczek na próbce w 10cm
ile cm ma mieć Twój sweterek w obwodzie na dole = x

Zatem x = ( ile cm ma mieć Twój sweterek w obwodzie na dole)*( liczba oczek na próbce w 10cm)/10cm

Zróbmy to na przykładzie. Z mojej próbki wynika, że na 10cm przypada 15,5 oczek. Chcę, żeby mój sweterek miał w obwodzie 120cm.

10cm = 15,5 oczek
120cm = x
x = 15,5*120/10 = 186 oczek

Muszę nabrać na druty 186 oczek.

Tak samo możesz obliczyć np. szerokość szalika.

Próbka na drutach – co jeszcze?

Próbka na drutach pozwoli Ci także zaobserwować jak robótka zachowa się po praniu, np. na ile możesz ją rozciągnąć podczas blokowania. Możesz też na małym fragmencie poczuć jaka włóczka jest w dotyku, kiedy już jest upleciona w robótkę. Zobaczysz też jak wygląda kolor na większym fragmencie, a nie w motku.

Zachowaj próbkę z danej włóczki, dopnij do niej etykietkę i swoje obliczenia. Kiedy znów będziesz chciała coś dziergać z tej włóczki, próbkę masz od razu gotową. Możesz także założyć sobie notes, w którym od razu będziesz notować uzyskane wyniki.

Włóczka Morelowy Sad
10x10cm to 18 oczek na 25 rzędów
przy robieniu drutami 6,5mm

Mam nadzieję, że wpis był dla Ciebie pomocny, chociaż tych końcówek to i tak nikt nie czyta 😀 Mimo wszystko życzę Ci udanego dnia, miłego dziergania i dużo radości z zagłębiania się w tajniki dziewiarskiego świata.

2 komentarze

 • Anonim

  Odpowiedz 21 czerwca 2020 21:35

  Bardzo pomocny wpis! Dzięki! P.S. przeczytane do ostatniej literki 😉 Wszystkiego dobrego!

 • Anonim

  Odpowiedz 15 listopada 2020 18:05

  Oczywiście, że ktoś czyta, Właśnie robię czapkę na drutach z grubszej włóczki, niż we wzorze, I dzięki Twoim wskazówkom dobrze obliczyłam liczbę oczek. Dziękuję

Post a Comment