Press enter to begin your search

Co to jest blokowanie dzianiny?

Dopiero zaczynasz, ktoś Ci gdzieś doradził: „A blokowałaś?”, albo widziałaś jakiś wpis, w którym padło hasło: „Tak wygląda po blokowaniu”. Nie masz pojęcia o co chodzi, ale nie chcesz wyjść na niedouczoną – byłam w tym samym miejscu, co Ty. A to wcale nie jest taka wielka tajemnica, w sumie cały wpis zakończę już teraz mówiąc: „Blokowanie dzianiny to po prostu jej wypranie i wysuszenie w pożądanej pozycji”.

Po co jest blokowanie dzianiny i czemu o to tyle hałasu?

Włóczka jest nicią – linią prostą. Dziergając (niezależnie czy na drutach, czy na szydełku) zmuszasz włóczkę do przybrania innego kształtu niż ona pamięta. Zaczynasz robić z niej supełki i pętelki, które mają się ułożyć w dzianinę. Jednak włóczka ciągle pamięta, że była kiedyś prostą nitką. Aby przyzwyczaić ją do nowej sytuacji, w której się znalazła należy ją uprać. Woda wsiąknie we włókna, a włóczka naturalnie, powoli schnąc zapamięta swoją nową sytuację życiową. A kiedy włóczka jest spokojna i szczęśliwa, to układa się dokładnie tak, jak jej zasugerowaliśmy, że powinna.

Jak wyprać dzianinę?

Zazwyczaj swoje cenne urobki naszych dłoni traktujemy z namaszczeniem i troską, to też pierzemy je ręcznie. Woda nie powinna przekraczać 30 stopni, czyli nie powinna parzyć Cię w ręce. Wszelkiego rodzaju płyny dodajemy do wody zanim zanurzymy dzianinę. Swój udzierg wkładamy do wody i pozwalamy mu wsiąknąć wodę. Możemy delikatnie zanurzać dzianinę palcami zmuszając ją do szybszego nabrania wody.

Co to jest blokowanie dzianiny?

To jak traktujesz swój udzierg zależy też od jego składu. Mieszankę akrylu z bawełną możesz pieścić bardziej i intensywniej niż wełnę z kaszmirem, którą traktujesz jak nowo narodzone pisklę ostatniego feniksa na świecie. Ogólnie staramy się niczego nie prać z taką intensywnością, jak pierze się stare gacie nad rzeką. Bądźmy cierpliwe i delikatne. Po praniu dzianiny nie wyrzynamy, nie wyciskamy, nie traktujemy, jak szmatę do mycia podłogi. Delikatnie odciskamy największy nadmiar wody, a następnie przenosimy dzianinę na ręcznik.

Co to jest blokowanie dzianiny?

Suszenie

Rozkładamy dzianinę na płasko. Ewentualnie, żeby przyspieszyć proces suszenia, możesz zwinąć ręcznik w rulonik i delikatnie dociskać, by woda wsiąkała w ręcznik.

Przełóż robótkę na suchy ręcznik i ułóż w pożądany kształt. Co to znaczy? Jeśli masz chustę, to naciągasz ją mocno, żeby uwydatnić kształt. Każdy narzut ujawni się wtedy jako piękna dziurka w ażurowym wzorze. Chusta znacznie się powiększy! Jeśli robisz sweter lub koc z elementów, to lepiej by było zablokować je przed zszywaniem. Możesz wtedy naciągnąć elementy tak, żeby miały dokładnie tę samą szerokość i długość. Oczka się wyrównają i uwydatnią, a to ułatwi Ci zszywanie i wyrówna ścieg!

Blokowanie pomoże Ci również, kiedy wyliczyłaś, że sweterek ma być oversize, a tutaj wyszło coś obcisłego. Zanim się wnerwisz, to upierz dzianinę! Rozciągnij ją na ręczniku, jeśli trzeba to przymocuj nierdzewnymi szpileczkami, by się nie kurczyła przy wysychaniu – być może ten sweterek ma jeszcze szansę na karierę w stylu oversize.

I ma się suszyć leżąc na ręczniku? To potrwa lata!

Jeśli tak Ci się spieszy, to wymieniaj często ręczniki. Dzianina suszona na płasko schnie równomiernie, a ciężar wody uwięziony we włóknach nie deformuje nam kształtu.

blokowanie dzianiny

A może by tak powiesić na drucie? Takie piękne słońce!

Jeśli powiesisz dzianinę na drucie, to jak zobaczysz co z nią zrobiłaś, to sama się powiesisz obok. Woda uwięziona we włóknach to ciężar, jeśli przypniesz sweter, albo nawet przerzucisz go przez drut, to będą w nim miejsca, które będą silnie obciążone wodą i będą się rozciągać pod jej ciężarem. Ostatecznie zrobisz coś zupełnie odwrotnego do blokowania – zdeformujesz dzianinę!

Wyjątek? Chusta! Nie każdy ma możliwość na płasko naciągnięcia chusty na balkonie, albo w salonie na 3 ręcznikach. Ale chusty szydełkowe suszyłam właśnie na drucie. Rozciągałam ją na szerokość przypinając klamerkami i co jakiś czas naciągałam rękoma w dół, by rozciągnęła się też na długość. Zimą, jeśli chusta jest lekko wilgotna, a nie cieknąca wodą, można do blokowania użyć karnisza z żabkami, albo szyny przysufitowej do wieszania firanki.

Pamiętaj, że inaczej obchodzimy się z akrylem, a inaczej z mieszanką wełny i kaszmiru. Zazwyczaj cena za 50g powinna Ci podpowiedzieć, jak delikatnie należy się z nią obchodzić. Potrzeba tutaj trochę wyczucia, zdrowego rozsądku i znajomości włóczek (bo chusty z kokonków prałam w pralce z wirowaniem wiedząc, że nic im się nie stanie!)

Blokowanie dzianiny – kiedy tak, a kiedy nie?

No właśnie! Wracając do swetrów i większych projektów, pojawia się nam pytanie: Blokować dzianinę przed zszywaniem, czy po zszywaniu? To zależy od Ciebie. Musisz to przemyśleć. Kiedy robię coś z małych kwadratów na szydełku – to blokuję całość po zszywaniu. Gdybym miała zszywać kwadraty robione na drutach – najpierw bym je zablokowała. Czasami blokuję korpus swetra zanim zrobię rękawy, żeby upewnić się, czy aby na pewno będzie w dobrym rozmiarze.

Jeśli jesteś już na tym etapie dziewiarskiej przygody, że szukasz odpowiedzi na pytanie: „Co to jest blokowanie dzianiny?”, to myślę, że już wiesz, że w dziewiarstwie sporo zależy od intuicji. Nikt nie pokaże Ci konkretnej receptury, bo każdy robi to mniej więcej po swojemu. Nie ma jednego właściwego sposobu na wiele rzeczy w dziewiarstwie. Tak samo z blokowaniem musisz wyczuć ten moment, w którym wypada coś zrobić przed zszyciem.

Zawsze blokuj nowy udzierg!

Skończyłaś sweterek? To doskonale, gratuluję! Zanim pokażesz się w nim na wizycie u mamy na proszonym obiedzie, wypadałoby żebyś go wyprała. Oczyścisz swoją dzianinę z kurzu, pyłku, potu – całego dziadostwa, które włóczka zebrała podczas dziergania. Ale przede wszystkim nadasz swojemu sweterkowi pożądaną formę, będzie się on lepiej układał, a jego noszenie będzie zwyczajniej wygodniejsze.

Co z małymi formami?

Małe elementy jak np. kwadraty robione na drutach na koc, szydełkowe serwetki, gwiazdki, kwiatki z kordonka możesz suszyć przypięte do czegoś twardego. Umieść je np. na piankowych puzzlach, albo wbite w tarczę strzelecką. Możesz użyć styropian który Ci został po ocieplaniu domu, albo tablicę korkową zabezpieczoną bawełnianą szmatką.

blokowanie próbki

Do przypinania dzianiny używaj nierdzewnych szpileczek, albo igieł do iniekcji. Uwierz mi, nie chcesz zobaczyć swoich świątecznych gwiazdeczek, albo serwety poplamionej od rdzy. Z kolei do tych ostatnich polecam kąpiel w roztworze z cukrem lub krochmal, który pozwoli na odpowiednie usztywnienie.

Blokowanie dzianiny – sprawa rozwikłana.

Tyle w temacie blokowania. Mam jeszcze jeden osobny szczegółowy wpis w temacie prania wełnianych dzianin. Jeśli jesteś ciekawa jak dbać o swoje udziergi, to zapraszam!

No Comments

Post a Comment